Вероятно никога не сте се замисляли, че Интернет може да загине. Тук ще ви представим 10 начина, с помощта на които Интернет действително може да престане да съществува. Разбира се, някои от тях ще ви се сторят фантастични, но все пак не са за подценяване.
1. Първият начин е в нарушаване на системата Domain Name Service (DNS), на която лежи целия Интернет – тя пренасочва заявките към уеб сайтовете. Ако това стане, доверието в страниците ще изчезне и използването на Мрежата ще стане практически невъзможно, поради големия брой мошеници (например фишери).
2. Атака чрез зомбирани мрежи. Такива мрежи се използват от хакерите за всевъзможни атаки към сайтовете. В мрежите могат да участват неограничено количество компютри, например ботнетът Storm има на разположение 5-10 милиона компютри, които чакат команда от хакер, за да осъществят атака.
3. Срив на физическата инфраструктура. Малък инцидент с няколко кабела в Средиземно море доведе до изключването на стотици милиони хора от Интернет. Ако атаката е планирана умишлено, нейните мащаби могат да са просто невероятни.
4. Разпадане на хиляди фрагменти. Този начин се заключава в това, че хората имат навик да се обединяват в групи по интереси, възгледи и мислене. Когато това става, обикновено появява се една гледна точка и тези хора се считат за единствени носители на истината. Това вече само по себе си противоречи на концепцията на Интернет като глобално световно общество.
5. Вирус, проникващ в маршрутизаторите. Самовъзстановяването на Интернет е основано на протокола Border Gateway Protocol (BGP), но ако бъде създаден вирус, който действително да проникне в маршрутизатора, той не само ще наруши преадресирането на трафика, но и ще може да попречи да се получи до достъп маршрутизаторите, за да бъдат те поправени
6. Ъпдейти. Както знаете, повечето програми имат механизъм за автоматично сваляне на обновления за поддържане на актуалното си състояние. Но имаше момент през 2007 г., когато известната и много популярна услуга Skype беше недостъпна. Според компанията, причината е в глобалното обновление на Windows, което искаше рестарт на компютъра. В резултат, милиони компютри се рестартираха по едно и също време и сървърите на Skype не издържаха.
Останалите 4 в цялата статия
0 коментара
Публикуване на коментар